Episztolák

TARTALOMJEGYZÉK

A magány ellen.
Szeretet születése.
Megadatott, de minek.
A sétáról, évszakokról
20 éves a POLY-ART 2015.
Elmélkedések az alkotás folyamatáról.
A Nárcizmus és kreativitás kapcsolatáról
..................................................................



LÍ ( 2015. október)

  80 éves vagyok. 2 éve, több mint 45 év után, települtem haza Kanadából. Feleségem meghalt, gyermekem, unokáim a távoli Ausztráliában. Kanadai ismerőseimhez nem kötődtem, ám vágytam a gyermekkori, ifjúkori régi baráti kapcsolatokra.
  Hirtelen határoztam, hogy haza települök, és meg is tettem. Itthon nem az várt, amire számítottam. Nem anyagilag van problémám, jó körülmények között élek, szép lakást bírok fenntartani, tavalyig autót is vezettem, de akkor már nem hosszabbították meg a jogosítványomat.
  Elégedett lehetnék sorsommal, elégedett is vagyok, de a magány keserűvé aszal. Az itthoni barátok már mind elmentek az örök vadászmezőkön vadászgatnak, megfogytak az ismerősök is. Jóképű fiatalember voltam, amolyan Darvas Iván hasonmás, ezt ki is használtam, elegánsan öltöztem, sármos jó dumájú srác voltam. Ma kissé kigömbölyödött, na, nem kövér, csak nem is szikár és kicsit alacsonyabb, de még mindig jól öltözött sármos öregúr vagyok.
  Hazatelepülésem után, kerestem a társaságot, ahol jól érzem magam, beszélgetések, kis flört, kis tánc, egy-egy színház, ártatlan randevúk egy kávé mellett. Kétségbeejtő tapasztalatok birtokosa lettem néhány hónap alatt. Nem fiatal nők társaságára, szexuális bravúrjaira vágytam, hanem lelki társra. A korban hozzám illő hölgyek, kedves gesztusaimat félremagyarázva házasságra, együttélésre akartak kényszeríteni.  A fiatalabbak, anyagi jólétüket remélték tőlem. Visszahúzódó lettem újra, mint voltam Kanadában is.
  A társas kapcsolat piacon, csarnokokban való sétálásra, utazások közbeni, alkalmi beszélgetésekre szűkült Néhány hete a vámházkörúti csarnokban egy korom béli úrral beszélgetve kiderült, hogy katonatársak voltunk. Mindkettőnk részéről nagy volt az öröm, és megbeszéltük, hogy közös programot csinálunk.
  Laci egy irodalmi klub estjére hívott meg a 18. kerületi Rózsa Művelődési házba, ő ugyanis e klub tagja Az esten tárlatmegnyitó és egy korunk béli író humoros írásaiból összeállított előadás lesz.  Örömmel vettem a meghívást és izgatottan, kíváncsian készültem. Laci barátom délelőtt telefonált, annyira fáj a lába, nem bír elindulni, de menjek nyugodtan egyedül, jó lesz ígérte. Kicsit csalódottan, de elindultam, ha már egyszer készültem.
  A teremben már voltak néhányan. Nem üdvözölt senki, hát leültem az üres székek egyikére és figyeltem a társaságot. Néhányan beszélgettek, mások a képeket nézegették, vagy egyedül üldögéltek, mint én. Az új érkezők között voltak sokak által ismertek, mert öleléssel, integetéssel üdvözölték őket. A hölgyek többsége elegáns, festett, fodrászozott, kozmetikázott felékszerezett,mint színházban szokás menni. Néhányan egyszerű öltözetű, szürke verebek voltak, ezek között vettem észre egy 60-70 korú hölgyet, akin volt valami, ami megragadott. Nem tudtam megmagyarázni mi az. Semmi smink, rövid mákosan őszülő haj.. Belépésétől kezdve, figyeltem, nem tudom miért. Jelentéktelen szürkeségében volt valami izgató .   Üdvözlések, mosolygó ölelések, integetések fogadták.
  Biztosan egy előadó konstatáltam, de hát mért nem ad  magára többet. Smink, frizura, ékszerek hiányoztak, drapp vászonnadrág és ugyanolyan árnyalatú rövid úju kazak, nyakában bordó cicakendő, incselkedőn baloldalra fordítva.  Ez 40 év előtt volt divat Magyarországon.
  Figyeltem, ez a drapp egérke, inkább pockocska hova ül. A első sorban volt foglalt helye. Most már biztos voltam, hogy előadó, és kíváncsin vártam hangját, előadását.
Lement a műsor, nagyokat nevettem én is, de a hölgy előadására hiába vártam.
  Véget ért az irodalmi rész, kis terülj asztalkám mellett folytatta az összeszokottnak tűnő társaság a beszélgetést.
  Nem mentem a büfé asztalhoz, a drapp ruhás nőt kerestem.
  Rövid időn belül két asszonyka is hozott italt, aprósüteményt, kínálgattak és beszélgetni kezdtek, de finoman elutasító voltam, köszöntem, nem fogadtam el és nem kezdtem társalogni. Szerencsére magamra hagytak.
   A cicakendős élt. Egyik társaságtól a másikba ment és néhány szó után már a társaság középpontjában volt, aztán sarkon fordult és újabb, emberekhez tért, ölelgették, csacsogtak, nevetgéltek.
  Ekkor jutott csak el a tudatomig, hogy mindenütt villog a vaku. Fotózott. Ja, akkor Ő egy újságtól van, azért ismerik, azért népszerű. Helyre tettem hát az ismeretlent. Elhatároztam, a közelébe kerülök. Míg araszoltam felé a csoportok között, észrevette, rám mosolygott és már villant a vaku.
  Mikor hallótávolságra voltam tőle, megkérdezte, szabad? Ekkor megfordult köröttem a világ, pillanatra megszédültem, közelebb léptem hozzá, s mintegy súgtam: Lí? Figyeltem az arcát. Az állandósult mosoly eltűnt egy villanásnyira, szemével egy pontra meredt, valahova a messzeségbe, mindez csak pillanatnyi volt aztán szinte kiáltva ölelt át, Sós Sanyi, az ifjúságomból! Hogy kerülsz ide?  De örülök neked! a közelben lévők ránk néztek, mosolyogtak aztán folytatták, amiben megzavarta Őket. 
  Lí drága ismételtem, nem tudtam mást mondani, mert nagyon távoli nagyon szép emlékek tolultak elő, melyek 50 éve nagyon fájtak.   Nem tudtam úgy reagálni, ahogy szerettem volna.
Hogy kerülsz ide?  Kérdezte halkabban. Gyere, üljünk be egy csendes helyre és beszélgessünk. úgy, mint a múltkor. Nem mondtam, az a múltkor 51 éve volt, akkor 1964 telén beszélgettünk a Különlegességi Cukrászdában, a Népköztársaság útján utoljára. Ráérsz ugye, nagyszerű! Ujjongott,   mint egy gyermek. Szinte libbent. Egy egy szó, egy puszi, egy ölelés.
  Néztem őt és előtolakodott eltemetett emlékeim közül, az az utolsó, fájó találkozás. December volt, kavarta a szél a havat. Köröndön a buszmegállóban álltam, mellettem toporgott hosszú szürke krombi kabátban, gallérja felhajtva, eltakarta még a feje búbját is egy terebélyes nő. A busz késett, topogtunk, belepett a hó, ráztuk magunkról és egyszer csak szembe kerültünk egymással. Lí ! Sándor! Szinte egyszerre ejtettük a szavakat. Akkor ültünk be a Különlegességibe.
  Mi van veled kérdezte zavartan. Én csak hallgattam, nem kérdeztem és veled, hiszen láttam. Mikorra várod? Nyögtem ki nagy nehezen és igyekeztem mosolyt erőltetni szám szögletére, hogy ne látsszon, mennyire fáj. Májusra, mondta, aztán csacsogott. Tavalyelőtt férjhez mentem, emlékszel a telefonbeszélgetésünkre, felhívtál, Lí mikor érkezel?   én mondtam az időpontot, és mondtam ne várj, mert a férjem vár.  Emlékeztem, minden szóra, de hallgattam, nem tudtam róla beszélni. Ö folytatta: Akkor azt mondtad: Lí, ez nem méltó hozzánk, mondd, hogy nem akarsz találkozni velem és én tiszteletben tartom. Majd hívsz, ha látni akarsz.....Így fejeződött be 1963 nyarán az utolsó telefonbeszélgetésünk..... Na, mesélj, mi van Veled? Tavaly megnősültem, dolgozom nyögtem ki, aztán hallgattam, nem volt mit mondanom, nem is lett volna értelme.  A megnősültem is furcsán csengett, hiszen hazudtam.. Voltak ugyan barátnőim, futó kalandok, de a távolból Lí sorsát figyeltem, szinte mindent tudtam róla. Nem kerestem, vártam a hívását. Aztán ahogy múlt az idő, tudtam, el kell őt felejtenem, nem szabad megzavarni az életét.  E találkozás után hagytam el az országot.  Merengésemből hangja zökkentett ki.


  Itt vagyok, indulhatunk, és belém karolt. Hova menjünk? Nem voltam felkészülve egy őszinte beszélgetésre. Szép az idő, üljünk le kicsit a parkba mondtam. Sötétedett már.  Jó ötletnek tartottam, így nem látjuk egymás vonásait, rezdüléseit. Az érzéseim nagyon vegyesen kavarogtak. Öröm, fájdalom, a leülepedett, eltemetett múlt megbolygatása nagyobb trauma lehet, mint amire szükségem lenne. Lelkem mélyén most is szerettem, de fájt ez az érzés.
  Nem akartam rendbe rakott életemet felbolygatni. Féltem a könnyedségétől, a rámenősségétől, féltem, hogy újra sokat jelent majd nekem. Nem akartam. Miközben saját gondolataim hálójában vergődtem, valahonnan a távolból hallottam a hangját. 66-ban, mikor visszamentem dolgozni kerestelek telefonon, már nem voltál a Mechanikai Laborban, de nem adtak további felvilágosítást. Tudod hol tanítottam?  A közeledben a Félsóerdősorban. Hova mentél? És mekkora a családod?  Jaj, annyi kérdésem lenne és olyan rövid az idő!
  Hallgattam. Miközben gondolatban villámsebességgel peregtek a képek az utolsó telefonbeszélgetés utáni időkről. Azon a délutánon, annál a vonatnál vártam, láttam Őt, láttam a másik férfit, le is fotóztam őket, és elkísértem a házig, ahová bementek. Ez után már könnyű volt a további érdeklődés. Li tényleg férjhez ment. 
  A következő napok széthullott énem, összetákolásával füstbe ment tervek felejtésével, a menekülés gondolatával teltek. Meg akartam érteni, hol, mit rontottam el? Feleségül akartam venni, szerettem, közös jövőt terveztem. Mit tegyek? Talán az volt a baj, soha nem mondtam, hogy szeretem, éreznie kellett volna. Bátyként viselkedtem vele, havernak tekintett. Szabadságot adtam neki, mert ismertem tudtam, mennyire fél a szerelemtől, az udvarlókat gyűlöli, elűzi őket, csak a tiszta önzetlen barátság a szent neki. Mi történhetett hát, hiszen sohse   mesélt az új fiúról, miért ment hozzáment?
  A régi telefonszámon a volt vidéki iskolában egyszer kerestem, nem tudtak felvilágosítást adni, csak annyit tudtam meg, férjhez ment, Pesten tanít.  Na, mesélj már magadról, olyan csendes vagy, nem érzed jól magad? A feleséged? Sokára, nehezen szólaltam meg. Lí drágám mindent el fogok mesélni, csak adj kis időt, most nem megy még, nagy trauma volt ez a találkozásunk. Ahogy gondolod. Csalódottságot éreztem a hangjából. Telefon, e-mail cím, skyp? Hogy állsz ezekkel, kérdezte szinte hivatalos hangon. Megtörtént a csere.    Mivel mész, merre laksz? kérdezte. Nem tudom mondtam, illetve villamos, metró, Felszab tér, látod, nekem még Felszab tér. Elkísérlek, sétálunk a Tabánban. A Tabánban laksz? Neeem Te laksz ott. Régen volt, mondta elmerengve, szájsarkára keserű, huncutkás mosoly húzódott. Érden lakom... Jött a villamos.
  A tömegben nem beszélgettünk, a metrón sem. Hol szállsz le kérdezte? Én átszállok a 4.-re, a Kálvinon, már ott is vagyunk, írsz?   Kereslek és folytatjuk még a beszélgetést, nem úszod meg ennyivel. Ölelés, puszi, mosolyok. Leszállt. Hosszan néztem utána, egyszer hátrafordult… én pedig gondolataimban visszaúsztam a Széchenyi fürdőbe 1962 nyarára. Ott ismertem meg a 20 éves vidéki lányt, aki képesítés nélküli pedagógus volt egy kis zempléni faluban. Első találkozásunkkor megszédített. Érdekes volt, más, mint a korabeli pesti lányok, akiket ismertem. Volt benne valami vagánysággal társult tisztaság, tartás .
  A társaságomat azonnal meghódította. Természetes könnyedséggel lett rövid idő alatt a társaság középpontja, szerették a lányok, nem féltékenykedtek rá és tetszett a haverjaimnak, de tartották a 3 lépés távolságot.. Ismertem néhány falusi lánykát, Ő nem volt olyan, de nem hasonlított a pesti csajokra sem. Az öltözködésében is volt valami, egyéni. Nem divatos és nem maradi, hanem más. Sokat beszélgettünk. Havonta, kéthetente jött Pestre, ilyenkorra programokat szerveztem a haverjaimmal, táncolni mentünk, házibulikba, Margit szigetre, Citadellára, mindig társasággal, de tudtunk együtt lenni, és beszélgetni. Ismertem a kollégáit, az iskolát, a tanítványokat, az udvarló fiukat, a prédahajtó tanfelügyelőket, a nyálas sunyi igazgatót, a férjet hajhászó öreglány kolléganőket, elbeszélései alapján, és ismertem az elveit, gondolatait a barátság szentségét. Én barátság voltam, bizalmába férkőztem és a nagy testvér szerepét játszottam.
  A testi érintkezés pusziból és kézfogásból állt. Amikor egy házibulin ott is aludtunk, jó-éjt puszi után összebújtunk, és míg ó az igazak álmát aludta, én szenvedtem, kínlódtam, de nem nyúltam hozzá, mert nem akartam elveszíteni.  Rossz taktikának bizonyult.
  Gondolataim kavargó özönébe merülve, elmulasztottam a leszállást. Magamhoz kell térni, nem szabad a tűnt emlékeket feléleszteni, nem szabad engedni az érzelmeknek, de találkoznunk kell még egyszer, hogy megtudjam mi volt házasságkötésének oka, olyan hirtelen. Talán akkor elmondom, hogy szerettem és feleségül akartam venni.
  Újdonsült barátom, régi katonatársam Laci már este keresett, mi a véleményem a műsorról, társaságról?  Mit szólsz a felhozatalhoz, kérdezte. Válaszom elég szűkszavú volt, de Ő már a következő programról beszélt, és arra is meghívott, fogadkozva, hogy sántikálva is elmegy.
  Izgatottan néztem a postaládámat naponta többször számítógépemen. Lí nem írt. Napi sétámat áttettem a Tabánba, remélve, valakivel szóba elegyedve, talán megtudok valamit róla.
  Egyik délután, kutyát sétáltató hajlott hátú férfi ült le mellém a padra. Öreg kutya volt, gazdája lábához kuporgott kis séta után. Meg volt a lehetőség a beszélgetésre, és én kihasználtam. Megtudtam, hogy a férfi abban a házban lakik, ahol Lí lakott. Rákérdezve, hogy ismeri e a családot, elmondta, Lí fia a barátja volt, iskolatársa.  Már nem laknak itt. A fiú Németországban él Nelly néniék –így mondta- már régen elköltöztek. Megtudtam hát, hogy a férjével vidéken él, nyilván, hiába várok levelet tőle. Elhatároztam, Lacival megyek legközelebb is, és talán találkozhatom Lível újra. Beszélnem kell vele, hogy megtudjam férjhezmenetele okát. Nem tudom, miért izgat annyira ez a régi dolog!
  Másnap mail érkezett Lítől. Meghívott a Fáklya Klubban lévő Irodalmi Körbe, olyan kikötéssel, hogy utána a Mekiben dumálunk. Megígértem. Bármit megígértem volna, csak hogy beszélgethessünk.
  Eltelt egy hét. Laci felhívott, holnap megyünk!!! Szabadkoztam, nem akartam a Lí meghívását említeni. Végül is más programra hivatkozva lemondtam a találkozást. Korábban érkeztem a Fáklyába, gyönyörű idő volt, sétálgattam az utcán. Észrevettem a sarkon befordulót, Ő volt. Kopott fekete farmerben, dzsekiben, lassan lépkedett, elgondolkozva, de volt benne valami csibészes. A tartásában, a mozgásában? Észrevette, hogy nézem. Hát eljöttél, de örülök, jó fej vagy most is! és már ölelt is!  Mint egy gátlásos kisfiú, úgy álltam ott,  ahogy terveztem a találkozás formáját, a szavakat, semmit nem tudtam mondani. Csak nagy sokára öleltem át én is és súgtam Lí drágám. Álltunk az utcán ölelésbe fagyva. Ahogy régi találkozásainkkor éreztük az egymásba átáramló szeretetet, ma ugyanúgy voltunk. Szerettem volna ezt az állapotot öröknek. Tiszta, nemes, éteri érzések borítottak minket, mintha egy varázsgömbbe kerültem volna vele, ahol csönd volt, béke, harmónia, megnyugvás és végtelenség. Nem akartam elengedni, nem akartam a varázslatot megtörni, de közeledett valaki. Laci volt. Hát ti mit csináltok? Kérdezte kacagva. Kihalásztad a barátomat? Gyors voltál! nevetett az asszonyra.  Ez nem az, aminek látszik, mondta Lí, és már puszilták is Lacival egymást. Milyen más volt az a puszi, mint a mi ölelkezésünk! Honnan Ismeritek egymást? Ja, a TAMÁ-ból! Ez gyorsan ment! Vigyázz Sanyikám, Nelly veszélyes, levesz a lábadról!   Líhez fordulva, megveregette vállát, na, ne haragudj, tudod, milyen vagyok. Tudom, szólt  Lí kurtán.
  Laci engem is vállon veregetett, haverok vagyunk, tudod, Nelly igazi haver. örülök, hogy rád szállt, meglátod jó haverod lesz Neked is. Szóval miatta nem akartál velem jönni? Nagyon kellemetlenül éreztem magam, de mielőtt válaszolhattam volna, újabb társaság érkezett. Puszik, ölelések. Volt, akinek bemutatott: Régi ismerős, az ifjúságomból.
  Felmentünk a második emeletre, kezdődött az előadás. Keres Emil volt a meghívott vendég.
Nagy csalódás volt látni, hallani Őt. Hát így megöregedtünk?  A második órában az önjelölt irodalmárok olvasták fel, adták elő saját műveiket, verseket, novella részleteket. Az irodalom távol áll tőlem, hát inkább az embereket figyeltem. Érdekes figurák voltak kivétel nélkül, de az idő múlásával egyre inkább érzékeltem, hogy feltöltődöttebbek, és én is az lettem.    
  Különleges atmoszférája volt az estnek, távozáskor hangos búcsúzkodások, puszik, integetések.  Lít leplezett érdeklődéssel figyeltem. Ő is felolvasott, a hangszíne fogott meg, mint régen is,  nem  tudtam figyelni a tartalomra. Egész este fotózott. Emlékszem, megismerkedésünkkor is ez volt az egyik közös téma. Úgy tűnik, vannak dolgok, amik nem változtak az elmúlt 50 év alatt nála. Gyorsítottuk lépteinket, hogy elhagyjuk az egybe maradt, hangosan beszélgető társaságot. Lí természetes egyszerűséggel karolt belém. Irány a Meki, ugye ráérsz? Ráérek, Lí drágám, de nem a Mekibe megyünk. Valami kellemesebb helyre. Gondolatban végigfutottam az Oktogon környéki helyeket, ahol régen jártunk. Vacsorázzunk az Opera étteremben, mondtam. Túl elegáns, és én topis vagyok, feltűnően nagy a kontraszt. Olyan helyre szeretnék menni, ahol lehet beszélgetni, kötetlenül. Presszó nem jó, mert hangosan beszélek és süket is vagyok. Hova is szeretnél, menni igazán? Kérdeztem. Arcán huncutkás hunyorgás jelent meg: Tényleg szeretnéd tudni? Fordult felém. Igen, és ígérem, elviszlek oda!
Legjobban Nálad szeretnék bekucorogni egy fotelba, és egy pohár ital mellett hallgatni, mesélni 50 év történetét 1001 éjszaka! Lí, Lí, te semmit nem változtál! Ígértem, hogy elviszlek oda, hát meg kell tennem, mondtam, és magamban előre kuncogtam, hogy kezd visszatáncolni. Nem hivatkozhatsz az öltözékedre!  Arra nem, de mit szól a feleséged? Nincs feleségem, egyedül élek, szóval induljunk. Hosszú csend következett, és én már majdnem elnevettem magam. Vár a férjed ugye, időre kell hazaérned? Lehet, hogy a hangsúlyomban volt valami bántó, mert Lí rám nézett kikerekedett szemmel és lassan nyújtva a szavakat mondta: Neem. Nincs férjem, 40 éve elváltunk. Egyedül élek. Hosszú…. na, akkor indulunk kérdeztem most már nagyon komolyan.
  Csend lett, végtelennek tűnő csend, és megint eluralkodott lelkemen a fájdalom. Nem akartam, hogy hozzám menjünk, otthon még bizonytalanabb lennék, mint idegen helyen. A terhes csendet végre megtörte Nem játszhatom el a renomémat, mit gondolnál rólam, első találkozás után a lakásodra? Csak kíváncsi voltam egyedül élsz-e? Mért nem kérdezted meg?  Emlékszel a budai részen a halászcsárdára, meg mellette volt egy másik kisvendéglő, és emlékszel a kígyó u-i sörözőre, az Apostolokra? Már nem jutnak eszembe a nevek, és nem léteznek a helyek sem. . Szóval ma menjünk a Mekibe, aztán meglátjuk, hogyan tovább.. Olaj szag volt és zaj, a kapott étel ehetetlen. nem szoktam ilyen helyekre járni, de Lí kedvéért elszenvedtem. Hangosan tőmondatokkal beszélgettünk.
  Megtudtam, két fia, 3 unokája van. Elhagyta a pedagógus pályát, számítástechnikai vonalon dolgozott nyugdíjazásig. A fotózási szenvedélye viszont töretlen. Én nem tudtam elmondani élettörténetemet. Említettem a családot, fiamat, 2 unokámat, meghalt feleségemet, de nem tudtam beszélni kettőnkről, a múltunkról. A környezet nem volt megfelelő. Hamar elmentünk, de tudtuk mindketten, hogy lesz folytatás. Nem akarta, hogy elkísérjem a buszáig, és én nem tolakodtam. Tudod, hogy tartozol egy válaszlevéllel! - fenyegetett újával és megölelt, megpuszilt.
  Este felhívott Laci.   Látom, jól összejöttetek Nellyvel. Jó csaj az öreglány, van humora, nem teszi-veszi magát, bízhatsz benne, jó haver lesz. - mondta egy szuszra.
  Másnap levelet írtam. Hol találkozunk legközelebb, és mikor? Aztán hova ülünk be? –Várom a propozíciókat!. Két nap múlva hosszú levelet kaptam. Lí elküldte könyveit pdf formátumban, Blogja linkjét, és hogy milyen nevek alatt publikál. Ezután napokat töltöttem a böngészőben, mert meg akartam tudni róla mindent. A legnagyobb meglepetés viszont a melléklet, készülő életrajzi írásának egy fejezete volt.

  Jocóval megint volt valami baj az iskolában. Jocó az unokaöcsém, és édesipari Szakközépbe jár Pestre. Behívatták a szüleit az iskolába, de mert én vagyok a fiatal a könnyen mozgó, fél áron utazó a jó dumájú és pedagógus, a családban, hát én utazom Pestre. A diri (vén kujon) nagyon húzza a száját, végül is elmehetek a déli vonattal. Tegnap és ma is hívtam kedves ismerősömet, Soós Sanyit, akivel pesti útjaim alkalmával találkozni szoktam jó haver, mindig csinál valami programot, megmutat a fővárosból valamit.   Nem értem utol sem otthon, sem a munkahelyén. Sajnálom. Nem tudom, mit csinálok vonatindulásig.
  A Szakiskolában hamar végeztem, vonatom haza csak késő este lesz, Mit is csináljak? Legelőször megebédeltem a Kéményseprőben (A városligetnél)
  E közben határoztam el, hogy felmegyek a Várba, az Állami nyomdában meglátogatom Engelmayer Ákos barátomat, aki már több levelemre nem válaszolt.  Az 1. busz 1963-ban még felvitt a várba. Leszálltam és a vidéki ember bizonytalanságával néztem körül, kitől kérhetnék útbaigazítást? Fiatal emberekből álló csoport ténfergett a téren, a legkomolyabbnak látszóhoz fordulva kértem eligazítást, hogyan jutok az Állami nyomdába?
  Pont ez az, mutatott a tér sarkán álló épületre, ma a (Korona Cukrászda). Megköszöntem és néhány lépcsőn felmenve benyitottam az épületbe. Belépve rögtön láttam, hogy nem nyomdában, hanem egy szőnyeg-restauráló műhelyben vagyok. Segítségüket szeretném kérni, ugyanis a kinti fiúk nem tudják megmondani, hol az Állami Nyomda – füllentettem, zavaromat és mérgemet leplezve.  Készségesen eligazítottak, és ki kellett lépnem az ajtón. Rosszat sejtettem. A felső lépcsőfokon állva lenéztem a harsányan röhögő társaságra, és pillanatnyi ötlettől vezérelve, királynői tartással, felemelt fejjel (ezek nem éppen rám jellemzőek) egy hideg, megvető, köszönömöt bólintottam feléjük, majd elindultam a kapott irányba.
  Várjon kisasszony, megmutatom, jött utánam a kérdezett, legkomolyabbnak látszó fiú. Mentem, szóra nem méltattam. Ő pedig kísért és beszélt és esedezett bocsánatért, és könyörgött, ne haragudjak, had kísérjen el, helyre hozva csúnya tettét, de hát akkor ott az olyan jó poén volt. Meg van bocsátva, nem haragszom, felejtsük el, mondtam, és reménykedtem, hogy megszabadulok tőle hamar, mert már láttam a keresett épületet. Széles a járda, jöjjön, ha akar mondtam, de nem beszélgettem. Visszafelé már úgyis Ákossal megyek a Keletibe.  Gondoltam.
  Az Állami Nyomda portáján érdeklődtem ismerősöm után. Hideg zuhanyként érintettek a hallottak: Disszidált. Kitámolyogtam az épületből. Értelmet nyert hallgatása. Elveszítettem egy jó havert. Persze örültem is hogy neki már jó! Nagyon vegyes, nagyon kuszált érzelmekkel botorkáltam a visszafelé úton, mikor is mellettem termett az ismeretlen férfi és nagyon komolyan, nagyon kedvesen kérte, igyunk meg egy kávét a Ruszvurmban és akkor elhiszi, hogy megbocsátottam neki.
Időm volt, jobb egy híres kávéházban kávézni, mint a keleti várótermében várakozni vonat-indulásig.
  A kölcsönös bemutatkozás utáni beszélgetés során kiderült, hogy kötelező társadalmi munkán voltak a várban. Műszaki egyetemre jár, gépészmérnöknek tanul, a Tabánban lakik a szüleivel. Szó-szót követett, levezettem neki a 2x2=5 bizonyítását, jókat nevettünk, aztán cím-csere és indulás a keletibe. Nem engedte a kávémat kifizetni, ez bosszantott.
II.
  Néhány nap múlva levelet kaptam, amiben megint bocsánatot kér és arról ír, szeretne velem levelezni, szeretne megismerni. Ebben nem találtam kivetni valót, sok levelező-partnerem volt, szerettem levelezni. Egyetlen feltételem, fogadja el a küldött könyvet,(Rouseau-Vallomások) ezzel szeretném kifejezni köszönetemet a kávéért, és ha ezt elfogadja, nyugodtan levelezhetünk.
  Nem volt túl gyakori és túl izgalmas levelezés. 1964 Kora tavasszal egyik péntek este távirat érkezett Tőle: Holnap érkezem ugye nem baj? Tomboltam dühömben, hogy lehet valaki ilyen pofátlan, tolakodó, közöltem Családommal, fogadják, ha akarják, én nem jövök haza a faluból, ahol tanítottam. Nagynéném, aki pesti lány volt valamikor és, mint évekkel később megtudtam nagy kerítőnő, addig dumált, győzködött, hogy nem illik nem fogadni egy kedves vendéget, finom  budai úri fiú, nem olyan bunkók, mint a környezetemben élő vidékiek stb stb.  Hittem, bedőltem a dumának, otthon maradtam, megjött a vendég. Öltönyös, csinos 30 éves, (nekem öregecske) fiatalember érkezett. Zavart a kézcsók, a kisasszony megszólítás, a gálánsság – nem voltam ilyenekhez szokva,- tetszett kicsit, de geil is volt. Még este elhatároztam, hogy másnap a reggeli vonattal elutazom a faluba, igaz, hogy csak este lesz a klub-nap, ahol ügyelek.
  Korán elbúcsúztam, mondván, hogy holnap már nem találkozunk, mert nekem korán van vonatom a faluba, a pesti vonat pedig később, ellenkező irányba  indul. Reggel, nagy meglepetésemre jött velem, mondván, majd a pályaudvaron várja meg a vonatát.  Én beszálltam,  ő is felszállt   még egy kézcsókot adni, aztán a vonat elindult, - szívem szerint lelöktem volna-, de halál nyugival mondta, hogy vett jegyet, velem jön, megnézi az iskolát, ahol tanítok, ugye nem baj?
  Baj volt, nagy baj. Én ugyanis elhatároztam, összekötöm a kellemest a hasznossal, hogy estig letudok néhány kötelező család-látogatást.  Valakinél megebédelek, aztán este megyek a Klubba ügyelni.
  A faluba érve be kellet ülnünk az üres váróterembe és kiteríteni kártyáimat..
  Meg kellett magyaráznom, hogy egy kis faluban egy tanárnő, (akinek az úján karikagyűrű van), nem jelenhet meg egy idegen férfival, csak a vőlegényével A karikagyűrű pedig Anyukámé volt és azért hordtam, hogy a környezetemben lévő férfiak azt higgyék, menyasszony vagyok, így tudok kitérni az udvarlásaik elől.  El kellett mondanom azt is, hogy elfoglaltságom csak este lesz, és a napközbent  valahol, valahogy el kell tölteni. Kértem, hogy egy következő vonattal menjen el, csak késő délután volt a következő vonat.
  Ki kellett valahogy másznom, a magam ásta veremből, hát úgy döntöttem, megejtem a családlátogatásokat, Károlyt, mint a vőlegényemet mutatom be, aki váratlanul jött meg, előtte persze le kellett tegeződni, mert addig magázódtunk. Estére az egész falu tudta, hogy Nelly tanár néni vőlegénye is itt van és mindenki kíváncsi volt rá.
   A Kultúrház zsúfolásig megtelt. Nem vallottam szégyent vele, jó megjelenésű, hullámos fekete hajú, magas csinos öltönyös férfi volt. A kolléganők elaléltak a kézcsókoktól, a férfiak egyszerűen érezhetően utálták, és kényszeredetten kedvesek voltak. Amikor keringőt játszott a falusi zenekar, felkért táncolni. Nem tudtam, nem is szerettem főleg nem keringőt táncolni, de úgy vezetett, hogy még én is ügyesen mozogtam Izzott bennem a sértettség, fojtott düh. A kolléganőket, mindeniket megtáncoltatta, akik olvadtak a karjai közt és irigyeltek engem.     Fárasztó nap után ültünk vonatra, én Szerencsen leszálltam, ő megköszönte a szép napot és tovább ment Budapestre.
  Meg akartam egy búcsú-levéllel sérteni, és véget vetni ennek az el sem kezdődött kapcsolatnak, de nem írtam meg időben azt a levelet….
  Két hét múlva szüleivel érkezett és megkérte a kezemet, lecseréltem Anyukám gyűrűjét az övére, és igyekeztem elfelejteni az egész cirkuszt.
  Nagyokos pesti nagynéném naponta győzködött, ecsetelve a falusi tanítónő életét és a fővárosiét. Kollégáim, akik eddig szerettek, kezdtek kibírhatatlanok lenni, megjegyzésekkel, elcsípett félmondatokkal sértegettek. Szerettem volna menekülni abból a posványból.  Néhány hét múlva, úgy március közepén nagynénémmel fellátogattunk a pesti rokonokhoz, megnéztük Jocó unokaöcsémet és mintegy véletlenül összefutottunk Karcsival is. Jött a mézes-madzag!  Szeptembertől Pesten tanítani!  Óriási dolog, hogy egy Isten háta mögötti falvacskából a fővárosba kerülhet az ember! Egyetlen bökkenő volt: csak bejelentett pesti lakással bíró lakosokat alkalmaztak a fővárosban, más nem is pályázhatott.
1964 Április 5.-én. befejeztem a tanóráimat Bodrogkisfaludon, táskámban egy fekete bársony újatlan testre simuló ruhával, egy körömcipővel felszálltam a vonatra és néhány óra múlva az I. kerületi Tanács Házasságkötője összeadott minket. Tanúink: férjem 2 sógora. Pali  az egyik sógor,   a Tanácsnál dolgozott, és Ő intézte a soron kívüli házasságkötést,  kocsijával felvitt minket a Citadellára, egy pohár itallal megünnepeltük a nagy eseményt, aztán elvittek a Keletibe és reggel újra tanítottam a faluban, csak már Ruszin Kornélia helyett, Kreischer Károlynéként írtam alá.
  Megpályáztam néhány kerületben a matematika-fizika oktatói állást, három kerületből kaptam igenlő választ (III, VIII, VI.), válogathattam!   A VI. kerületi Karikás Frigyes általános iskolát választottam a Köröndön. Szemben lakott, az akkor még élő Kodály Zoltán.
  A következő másfél hónapról semmi emlékem nincs. Családom készült a budai esküvőre, én ez idő alatt egyszer voltam a férjeméknél látogatóban, egy éjszakát töltöttem náluk, este homlokomra kapott jó éjt puszival. Másnap a Mátyás-templomban voltunk misén és gyónni kellett. Mint később kiderült, a pap ismerőse volt és véleményt mondott utána rólam. 22 éves voltam, asszony és érintetlen. Nem is hiányzott az, amit nem ismertem, az egész házasságot egy bulinak tartottam, szerelem, érzelmek nélkül. Május 16.-án a tabáni templomban esküdtünk, népes rokoni, ismerősi gyülekezet a férjem részéről és csak négyen voltak az én rokonságomból. . Akkor még azt hittem, ezzel a lépésemmel kitárult a világ előttem, határ a csillagos ég, szárnyalhatok!
  Ma már tudom, hogy ezzel a lépésemmel bezárult minden kapu, rab lettem, fogoly. A kötelességek, elvárások rabja, az adott szó megtartása szentségének rabja, az Önmagam rabja.
A pesti haverok közül Nagy Pista katona volt Kalocsán, nem mertem neki megírni, jobb az ilyet majd személyesen elmondani.
  Soós Sanyi sokáig nem hívott, én néhányszor próbáltam beszélni Vele, de nem sikerült.
  Egyik pénteken hívatott az igazgató, telefonom van. Sanyi keresett. Szavai belém égtek akkor, ma is betűre pontosan emlékszem rá. Li drágám jössz holnap? Várlak. Megyek Sándor, de ne gyere, mert a férjem vár.. Lí. Ez nem méltó a mi kapcsolatunkhoz, mondd, hogy nem akarsz most találkozni velem, és nem zavarlak. Másfél év múlva találkoztunk véletlenül az utcán, télen egy buszmegállóban. Már házasok voltunk mindketten. Beültünk a Különlegességi Cukrászdába, de már két idegen ként, és nem volt mit mondanunk egymásnak. Sajnáltam, hogy vége lett ennek a barátságnak, reméltem, összejárhatunk, a két család, de Sándor elutasító volt.
  Ennyi a regényrészlet. Olvastam újra és újra, míg csak tudtam elfátyolosodó szememmel, aztán kitört belőlem 50 év elfojtott minden fájdalma. hangosan sírtam. Tehettem, egyedül voltam, csak a köröttem levő tárgyak hallották. Nagy sokára elfáradtan elbóbiskoltam.
  Álmomban kanadai képek leptek meg. Történetem onnantól, hogy meghalt a Mama.
  Ketten voltunk, Pesten laktunk a telepen, pici kertes házban. Apu nem tért haza a háborúból.  1963-ban, Mama betegeskedni kezdett, erőtlen lett, fogyott, hirtelen megöregedett, sokat volt betegállományban. Én, mint aranyifjú éltem az életemet, mert Mama vásárolt, főzött, mosott, vasalt rám és a pici kertünk is mindig a legszebben ápolt volt. Jó fiú voltam, segítgettem is. Lí elvesztése után kezdődtek a problémák. Többet buliztam, már nem csak a hétvégéken, hanem hét közben is eljártam iszogatni, társaság mindig akadt, a csajok tapadtak rám. Csak olyanokat szedtem fel, akik nem lelkiztek, nem filozofáltak, buták voltak, és romlottak. Mama kétségbeesve szólt néha, mikor reggel fáradtan, borostásan, pia és más szagokkal telítve hazatértem, aztán kicsit rendbe szedve magam, dolgozni mentem. A munkahelyen is problémáim lettek, a barátaim eltávolodtak és alkalmi haverok vettek körül. Egyértelműen csúsztam lefelé a lejtőn.
  Mama egyszer leültetett maga mellé, akkor már ágyban fekvő volt, megfogta a kezem és azt mondta, keresd meg azt a kislányt, azt a vidéki tanítónőt, azt a furcsa nevűt, az való hozzád, kár volt elhagynod őt. A Mama kétszer találkozott Lível, és egyszer beszélgettek is. Nem mondhattam meg, hogy Ő hagyott el, férjhez ment, és én nem tudom felejteni őt, nem tudok szabadulni a fájdalomtól.
  Mama bátyja Kanadában élt. Leveleztek, Mama minden velem kapcsolatos dologról beszámolt, és kérte Őt, hogy vigyázzon, figyeljen rám. 2014 Karácsonya előtt Mama meghalt. Nagybátyám hazajött a temetésre, hozta a megfelelő iratokat, és útlevelet kaptam Kanadába.
  1965 januárjában elutaztunk és akkor még nem sejtettem, hogy csak közel  50 év múlva jövök vissza. Nagybátyám …. élt, a kis településen péksége, üzlete volt, ahol magyar feleségével és közel velem  egykorú fiával élt, együtt csinálták az üzletet. Tőlem, nagyon távol állt ez a szakma, hiszen finommechanikai műszerész voltam. A városka, a táj, minden nagyon idegen volt, nem éreztem jól magam.   Gyorsan telt a hónap, készülődtem volna haza, mikor is nagybátyám felajánlotta, maradjak náluk végleg. Nekem akkor minden mindegy volt. Mama sírján kívül, semmihez, senkihez sem kötődtem. Maradtam, hát. Életemet a család irányította.
  Megismertettek az egyik szomszédos üzlet eladó lányával. Korban hozzám illő, 20 év körüli kedves töltött-galambka volt Dézike. Szülei franciák. Unokatestvérem meghívta őt, ha hétvégén elmentünk valahova. Dézike szeretett táncolni és örült, hogy jómegjelenésü partnerrel villoghat, igaz, hogy zárkózott, csendes a fiú, de ezt a nyelvi nehézségeknek tudták be és elfogadtak így. Nem sejtették, hogy ez a viselkedést halott lelkem okozza.  Dézike 2 év múlva férjül vett, és én hagytam ezt. Összecsiszolódtunk, sodródtam az árral. Később megszerettem Dézikét, békés szép éveket éltünk együtt, nagyon jó feleségnek bizonyult, de nem tudtam szerelmes lenni belé. A kapcsolatunkból egy fiú született, többet nem akart, én pedig nem forszíroztam, én sem akartam. Hogyan csinálta, nem érdekelt, de nem lett több terhessége, viszont mindvégig jó volt a testi kapcsolatunk. Szerettem Őt, hűséges voltam hozzá, csak a szerelem érzése hiányzott. Éjjel sokszor ébredtem izzadtan és kielégülten, de karjaim között az álmaim asszonya nem Dézike volt, hanem Lí, akit pedig sohasem öleltem.  Aztán ezek az eszeveszett éjjelek is elmúltak. Öregedtünk. Dézikének és a fiamnak mindent megadtam, amit tudtam. Nyugalmat, jólétet, szabadságot, bizalmat, szeretetet, csak egyet nem tudtam, a, lángoló szerelemmel telt lelkemet.  Persze Ő nem is kívánta, hiszen nem tudta mi az. Neki én voltam a tökéletes, szerető férj, és ez így volt jól. A fiamhoz, talán éppen halott lelkem miatt, nem tudtam közel kerülni. Taníttattam, jó fiú volt, de nem lettünk barátok. talán azért is ment el, a világ másik végére, Ausztráliába.
  Ilyen gondolatok kavarogtak bennem félálmomba. Magamhoz térve, levelet írtam Línek.
Lí drága köszönöm írásaidat, nagyon boldoggá tettél. Örülök, hogy találkoztunk újra. Szeretnék Veled sok időt tölteni, elhiheted. sajnos korom és egészségi állapotom lekorlátozza az időt. Őszinte leszek Hozzád, mint voltam is mindig, majdnem mindig, hiszen ott a Különlegességiben azt mondtam megnősültem, de az nem volt igaz.  Szóval jövő héten nem megyek el az irodalmi estre, ahová hívtál. Nekem a találkozásunk olyan trauma volt, komoly rosszullétet okozott. meg kell nyugodnom. Kérlek, küldj mailt, sokat magadról, és ígérem, bepótoljuk az elmaradt beszélgetéseket. Milliónyi szeretettel ölellek Sándor.
  Elküldtem a levelet és megkönnyebbültem kicsit. Álom nélküli mély alvás következett, és másnap el kezdtem írni ezt az anyagot. Soha életemben nem írtam mást, csak rövid levelet, olvasni sem nagyon olvastam, verseket pedig egyáltalán nem. Írásom egy öregember vallomása életéről, egy rég volt szerelem hatására. Línek írtam, mert személyesen elmondani nem tudtam, volna, nem volt merszem. Límek[N1]  írtam, de elküldöm a fiamnak is, hátha megért engem, és megbocsájtja, hogy nem voltam olyan apa, amilyet szeretett volna.
  Lítől másnap jött a válaszlevél.  Sanyikám, én már hozzászoktam ahhoz, hogy a talált drága-kincseket elveszítem.  Hiányuk fájdalmán túl tudom tenni magam. Nagyon kemény iskolát jártam, talpon maradtam és nemesedett lelkem, mint az acél. őszintén sajnálom, hogy kellemetlenséget okozott ez a találkozás, és természetesen úgy lesz a továbbiban, ahogy akarod. ha nem akarsz látni, nem találkozunk többé, de tudd, nekem az a barát vagy, aki voltál ötven valahány éve.
  Őszinte volt ez a levél, igazi Lí lelkületű. Sértődésmentes, fájdalommentes, nem beletörődő, hanem megértő. 
  Három nap alatt készültem el ezzel az írásommal, és ma elküldtem.
Lí Drága! Kérlek, olvasd el!




 [N1]

A MAGÁNY ELLEN (2013) 
(levél részlet) 

Kedves Bandi!


Amikor a magányról beszélünk,  bevillannak   az irodalmi körök  állandó alakjai, már-már figurái, és megint felvetődnek a  miértek?.  Kik ezek az emberek, miért e fárasztónak tűnő  mindenhol-megjelenés? Na és a produktumaik???  Bár tudjuk, hogy gyengécskék  alkotásaink, de alkotások!. Sikerélményt jelentenek, örömérzetet,  feltöltődést, és amikor ez nincs, akkor elhatalmasodik a hiányérzet, ráborul az emberre  a magány ólomsúlyú burka. Hogy ez milyen, elmondani nem érdemes, mert aki nem élte még, az úgy sem tudja megérteni, elképzelni,  aki éli az meg úgy is tudja.  Te azon szerencsések közé tartozol, aki nem tudja, mert felépített rended  szerint elmerülsz könyveid világában, de az emberek többsége nem tanulta meg az olvasás művészetét, olyan szeretetét, amit Te csinálsz, élsz. A könyv, az olvasás nem társ a magányban, nem szünteti az egyedüllét dermesztését,  esetleg  egy fajta akut gyógymód, ami  hosszú távon nem pótolja azt, hogy odafigyelnek,  hogy foglalkoznak az emberrel, hogy éreztetik, szükség van rá, hogy igénylik a sok év alatt felgyűlt, kristályosodott tudást, bölcsességet.  Míg fiatal az ember, addig ilyetén igényeit kielégíti új kapcsolatok teremtésével, virágról virágra szálldos, de mikor megöregedett, mikor eltávoztak (így-vagy úgy) a család, barátok ismerősök,  akkor gyilkos az egyedüllét magánya. Én kötelességemnek érzem, hogy aki megtisztel  bizalmával, és rám van szüksége, tőlem vár valamiféle segítséget, annak én, szerény lehetőségeimhez képest,  megadjam azt. Beszélgetek Vele.

Ezekért a tetteimért jó sorsom mindig valami értékessel kompenzál. Ilyen kompenzációként éllek most meg  Téged.
 
SZERETET-SZÜLETÉSE  (2013) 
(részlet)
Kedves Bandi!
Egy régi, megélt csodálatos élményről írok most Neked.
Valamikor 2010-ben, a Khéli vendéglőben tartott Krúdy összejövetelen, fiatal  írónő könyvbemutatóján vettem részt. Az  írónő kedvessége, légiessége, bája   és előadott verseinek éteri finomsága megfogott. Ebben az euforikus hangulatban, az asztal túloldalán   velem szemben ülő  ismeretlen fiatalember  rezzenéstelen arcát figyeltem.  Láttam elmerülését  a lányban, láttam, valami kifejezhetetlent, leírhatatlant, s egyszer csak éreztem az érzelmeit, kapacitálni tudtam az áradó érzelmeket. Beborított, valami nagyon nemes, nagyon emberi, nagyon mély, nagyon fennkölt érzés, a szerelem, szeretet, megnyugvás, kapaszkodás, vágy érzelem-ötvözete, éteri költészet háttérrel. 
Ezt a két embert akkor, ott megszerettem ismeretlenül. Meg kell ismernem Őket, úgy éreztem. 
A fiatalemberrel a kapcsolatfelvétel egyszerű volt. Fotóztam az esten, felajánlottam, elküldöm a képeket, csak e-mail címet kérek. Megkaptam. Néhány, e-mail váltás  után úgy éreztem, régi barátság köt össze.  
A törékeny, mosolygós költőnővel egy év után találkoztam újra. Ez az első beszélgetésünk olyan volt, mint  régi barátnők találkozása sok év után.
Ma, közös  estjükön,  katartikus élményt éltem általuk. Katalin verseinek könnyed eleganciájával, érzelem-teltségével, éteri magasságokba emelt. János fájdalom hátterű érzelem-mélysége, a kusza-rend labirintus szintén átjött, és megkönnyeztetett.  E kettőst kiegészítette egy tüneményes, 19 éves hölgy, aki kislány volt, bájosan szerény, nem mint a mai tizenévesek. 50 év előtti magamat láttam, éreztem  benne. Ők hárman, olyan szeretet-egyveleget küldtek egymásnak a háttér gitárzenével, hogy didergetett a gyönyör, és ezt az  érzelem-özönt árasztották felénk, megéltem. Úgy nevezném, hogy szeretet-születést éltünk, küldtünk egymásnak kölcsönösen. Feltöltődtem tőlük, és turbózott intenzitással sugároztam vissza nekik. Ez a kölcsönös szeretetáramlás a legcsodálatosabb kapcsolat, idegen emberek között.
 

MEGADATOTT, …DE MINEK? (2012)
Gondolatok X. sikeres könyvbemutatója után .(részlet)
Kedves Bandi!
Az adrenalin-szint magas a siker örömérzete, a gratulációk lebegtetik az embert. MEGADATOTT!  Minden gyönyörű!
 A jól sikerült bemutatkozás után, annak koronázásaként, dukál egy vacsora, beszélgetés baráti társasággal, vagy a kedvessel egy meghitt este. Ábránd! Nincs társaság, nincs társ, nincs Kedves, senki sincs. A hallgatóság szétszéledt.. Az ember kétségekkel telve indul haza, egyedül. Hosszú úton, az örömérzés fájdalommá dermed. Hideg lakás vár, magány, esetleg a kedvenc állatka, azt öleled, az ad meleget, ő nem érdekből van veled. Hiszed! Pedig dehogynem! Csakhogy ő hálás azért, mert eteted, mert gondozod, mert szereted.
Mikor felszáradtak könnyeid, melyekkel magad sirattad, elgondolkodsz, vajon, akik hallgattak, hogyan gondolnak rád? Ki vitt magában belőled lényeget?
Mennyire érdekek a kapcsolatok, mennyire igazak a gratulációk, az ölelések, a szép szavak?
     Volt egy pillanat! Mikor vállamra tette kezét s én is átöleltem. Csak egy pillanat volt, de benne élt egész nyílni nem tudó kagyló életünk, és ez talán, már így marad, örökre.
Alkotsz, dolgozol, agyadra gondok mázsás súlyát kényszeríted, s mikor vágyott sikerecske sugara ér, csak pillanatnyi az örömérzet. Mire hazaérsz, már fáj, jobban fáj, mintha nem lett volna. Mert fáj a magányod. Ilyenkor még jobban fáj.
A sebzett gyerek-lélek sosem gyógyul be, csak elrejtjük, évek burkaiba pólyálgatjuk.  Egy ideig hisszük azt, hogy beforrt, eltűnt a heg is, de minden újabb érintés, csak növeli a sebet. Már szégyellve rejtjük mélyre, de felszínre kerül újra és újra. Hozott múltunk, belénk ivódott, fájó élményeitől megszabadulni sohasem tudunk. Végigkísér életutunkon.

A SÉTÁRÓL, ÉVSZAKOKRÓL
 (levél részlet)
Kedves Bandi!
Szeretek sétálni. Németországban, ha az unokáimnál vagyok, minden délután, télen-nyáron, esőben, hóban, kötelező 1 órát sétálnom. Régebben a gyerekekkel, ma már inkább egyedül barangolok a csodálatos vidéken. A horizont 180 fokos, úgy borul rám az égbolt, mint valami védő kupola.
Szeretem nézni télen, felhőtlen kék égen, a lombtalan fák sziluettjeit. Sokat fotózom is. 
A végtelen hómezőn a vakond túrások, mint óriás fekete pöttyök egy  fehér ruhán.  
Erdőszélen a zöldülő talaj mint díszes öv, vagy mintás szegély. 
Szeretem hallgatni, az olvadó hólé csörgedezését hártya jég alatt, ritmusa, zeneisége van. (Az ezer alakban c. írásomban ezeket örökítettem meg.) Mire elérem az erdőt, már csordultig vagyok az átélt gyönyörűséggel.
Hosszan tudom elnézni, vágott fatörzsön a moha-párnát mikor spóra virágait ég felé tárja a napsütésben, vagy barnál  hótakarót  várva.  Egy odú látványa izgatóan gondolkodtató, és fenséges látvány az erdő lehelete, amint tovalebeg a szélső fasor előtt, suhan, úszik, oszlik (egyik sem jó kifejezés rá, és mindegyik  igaz) áttetsző, füstszerű, ködszerű, elegánsan libben, mint egy estélyi ruha uszálya.
Az erdő sziklái, a vízmosások, az áthidaló, kidőlt fák, mint szép ívű hidak, ez  a formagazdagság lenyűgöz még esős, szürke időben is, hát ha meg színekkel, fényekkel párosul!! Megkapó az álló, halott fák látványa, főleg sűrű fenyőerdőben.( Mert a fák állva halnak meg). Mindezek élménnyel töltenek el, azonosulok velük, inspirálnak, beleolvadok a látottakba, színes, ezer-érzetű orgazmust élek meg, s ugyanezt érzem a kertem virágai között.
   Tavasz, a virágzás, a hódítás, a kitárulkozás, a megnyílás, a befogadás bujaságát jelenti. Az élőlények (madarak, bogarak, pillangók, stb) felfokozott mozgása, zsongása, csicsergése, bizsergető hang-orgia.
  Nyár, a jóllakottság, teltség állapota. (nem szeretem a nyarat!)
  Az ősz egy fajta elszakadás, felszabadulás, elégedettségi állapot, és az utánozhatatlan háttérszínekkel a búcsúzó levelek zenélő zizzenésével fájdalmas gyönyörű zsongás, nem is zsongás, zizzenésből komponált szimfónia. Az őszi viharok, mint Titánok harca, tombolás, fenséges erőfitogtatás.
  A Tél megnyugvás, pihenés, elmélkedés, a fájdalmak, sebek hegedése, a meditáció, az önértékelés ideje. A melegedés, a végtelenbe alvás érzetének állapota. Talán a hótakaró éteri anyaga, finomsága adja ezt az érzetet.
Aztán csoda még az éji égbolt.  Beleolvadás, elmerülés a végtelenben. Az ember atomi részecskékre hullva semmisül, hogy a nagy egésszel egyesülhessen. Ez is egyfajta orgazmus, én így nevezem. Ezeket át kell élni, nem lehet megfelelően szavakban kifejezni. A kimondott szó zavarón zörög, a leírt, folttá olvad szét a papíron. Ide jutottam a sétával.
Márait ajánlod, de én most Udvarhelyit olvasok. Ő nagyszerűen adja át szerzett tudását, ismeretanyagát, bölcsességét olvasmányaiból, élettapasztalataiból. Oktat, magyaráz, ráirányít, rávezet, figyelni kell a mondanivalójára, ha befejeztem, jöhet Márai!


20 éves a POLY-ART


Öt éve kerültem az érdi IRKA Irodalmi Körbe és ismerkedtem meg a Poly-Art Alapítvány kurátorával: Somfay Istvánnal.
Az alapítványról, alapításáról, munkásságáról interneten találtam leírásokat, majd személyesen is részese lehettem a színvonalas Kiállításoknak, Pódium Esteknek, Antológiáknak.
Az alapítvány jelenleg két művészeti ág lelkes közösségét öleli fel.
Az Irodalmi részleg, mint Érdi IRKA Kör, a képzőművészeti rész pedig Képzőművészek Érdi Közössége (KÉK) címszó alatt szerepel.
Vajon dr. Tállai Katalin, az Alapítvány létrehozója 20 évvel ezelőtt, gondolta volna, hogy ilyen hosszú életű lesz elképzelése?
És kinek köszönhető mindez?
Somfay tanár úrnak, aki  1998-ban átvette a stafétabotot és azóta is töretlenül viszi, egyre emelve a színvonalat.
Köszönet érte mindazon amatőrök nevében is, akiknek lehetőséget adott, hogy alkotásaikat bemutathassák, akár kiállítások, akár
 Poly-Art zsebkönyvek, vagy Antológiákban való megjelenésben.
E szép évforduló alkalmából azt kívánom, tanár úrnak és segítőinek, továbbra is legyen erejük és anyagi hátterük ahhoz, hogy megvalósuljanak elképzeléseik.
Szeretnénk még sokáig élvezni a színvonalas Könyv-bemutatókat, gyönyörködni a Kiállítások változatos alkotásaiban, és olvasni, a Zsebkönyveket, Antológiákat.



ELMÉLKEDÉSEK AZ ALKOTÁS FOLYAMATÁRÓL
 (levél részlet)
Kedves Bandi!
Amikor olvasok, hallgatok vagy nézek egy alkotást, művet, a   magjelenülő kép mögött, háttérként, felsejlik , majd alakot ölt az alkotó lelki kontúrja, és mindig kérdések gyűrűznek: mitől, miért, minek?
A végső konklúzió: szinte minden ember életében eljön az idő, mikor valami hatására pattan a burok, reped a kagylóhéj és kitüremkedik, majd kifolyik és formát ölt,  a sok év alatt élt hatások felgyülemlett és letisztult sűrítménye. Idősödve, egyre repedezik a ránk kövült múlt, s ahogy megszabadulunk a szorító, szúró szilánkoktól, egyre könnyebbek, tisztábbak, nemesebbek leszünk, előtűnik eredendő, érzékeny, makulátlan lényünk, de már a spirális más szintjén vagyunk,(ahova nem ér fel mocskolódás, piszok), mint voltunk fiatalon.  Szerintem, ez a tisztulási folyamat, az alkotás folyamata, ki-ki tehetsége szerint más-más területen, jobb-rosszabb művé ötvözi a benne felgyülemletteket  és a rárakódottakat.
Az alkotás tehát, egy fajta tisztulás, végeredménye az  egészséges exibicionizmus. Azok az emberek, akik nem képesek erre a változásra, nemesedésre,  még nem érettek, és nem képesek alkotni.
A folyamat, születésünktől halálunkig vajúdik. Elégedetlenek vagyunk. Keresünk, kutatunk, próbálkozunk, hisszük, hogy megtaláltuk az utat, a formát, (de tudjuk, hogy még nem,!) és keresünk tovább. Menekülni akarunk előle, nem sikerül, újra nekilódulunk!  Súlyozzuk magunkat, viszonyítunk, akarunk …. Múlnak az évek, telik a kiszabott idő, és mikor lelkünk megszabadul a béklyózó salaktól, már  képesek vagyunk átlényegülni azzá, amiben gyönyörködünk, és már mindenben tudunk gyönyörködni, mindenben meglátjuk az értéket, a szépet, mindent meg tudunk érteni, a gyűlölet, harag, irigység fogalmai, érzetei lassan elhagynak minket, elmaradoznak ismeretlenek lesznek számunkra.
A szelíd alázat állapotában nincstelenül, de lélek-gazdagon boldogok vagyunk.
Ekkor, kezdünk magunkból árasztani, valamilyen formában : festeni, írni, előadni, stb.  
Ezeket hoztad ki belőlem írásaiddal.


A NÁRCIZMUS ÉS KREATIVITÁSRÓL
(megjelent a KLÁRIS újságban 2013)

 ..Nárcisszus amikor megpillantja  tükörképét a vízben, beleszeret, nem tudja levenni róla a szemét, megállítja saját életfolyamait, meghal, a vízbe vész, virág nő helyén, a nárcisz…
NÁRCIZMUS. Freud  volt,  aki a pszihoanalitikában a nárcizmus szót először alkalmazta  az önszeretésre , de azóta sokat változott a szó értelme. Ahogy nőtt a narcisztikus személyek száma, úgy bővültek a vizsgálódási területek, keletkeztek az elméletek, egyre többen foglalkoztak a témával.

OSCAR WILDE, 1890 évi  Narcisztikus személyiségrajzában  - Dorian Gray arcképe -,  még ilyen egyszerű:  „nem képes empatikusan ráhangolódni a másik problémáira, kapcsolatait  saját igényei szerint használja. Szélsőséges én-központúsággal , irigységgel  találkozunk.  Veszélyes személyiség.”
JÁDI FERENC már így fogalmaz:” Narcisztikus korban élünk, ma a morál személyiséget megmásító hatása sokkal nagyobb, mint korábban volt. Ennek a narcisztikus világnak az egyik uralkodó divatja az önmegmásítás.

 DR. BOKOR LÁSZLÓ szerint  „A Nárcizmus korunk jellemző jelensége.  Alapvetően nem betegséget, hanem egy jellegzetes személyiségszerkezetet kell értenünk alatta, mely akkor kap betegségértéket, ha az egyén saját, illetve környezete életvezetésében súlyos problémákat okoz. A reális önértékelés hiánya ugyanis még túlzottan pozitív énkép esetében sem irigylésre méltó állapot, hanem rengeteg szorongás, konfliktus és válság forrása”.
A narcisztikus személyiségnek egyetlen természetes ellensége van: A valóság.
HEINZ KOHUT, gondolata  meglepő. „ A nárcizmus nem azt jelenti, hogy az ilyen ember önmagát szereti. Ellenkezőleg, éppen hogy képtelen reálisan becsülni magát. A narcisztikus attitűdök   nem alapvetően beteges vagy rosszindulatú jelenségek, hanem a gyermeki lelki fejlődés szükségszerű és kikerülhetetlen lépcsőfokai. Nárcizmusunk normális fejlődése pedig nemcsak az érett, reális önbecsülés és értékkövetés képességét alapozza meg, de közvetlenül kapcsolatban áll olyan nagyra becsült emberi tulajdonságok kibontakozásával is, mint az
empátia, a kreativitás, a bölcsesség és a humor”
RONNIE SOLAN szerint: ”Az egészséges nárcizmus egy érzelmi immunrendszer, mely az egyén lelki egyensúlyáért felel az idegen behatások ártalmaival szemben .
A jó intellektusú narcisztikus személyek saját területükön igen kreatívnak tűnhetnek. Vezető beosztásban, a tudomány, a művészetek területén egyaránt. Sokszor azonban felületesek, munkájuk elkapkodott és a mélység hiányáról árulkodik”

LOU SALOMÉ a nárcizmusról:  Szembefordulva a freudi értelmezéssel,   az alkotást tartja az egyetlen  kiútnak, amiben a személy  ki tudja élni nárcizmusát.” A nárcizmus tehát egyszerre kiinduló- és végpont,  az élet foglalata, szimbolikus őságya, mintegy természeti mennyországa   az élettörekvéseknek  Az egészséges, sértetlen nárcizmusban a kreativitásban a vágy beteljesítésén keresztül megtörténik  magától a cél, hogy személyiségünk mélyrétege egyesüljön a teljességgel, mivel ezekkel az impulzusokkal csak a kreativitás tud kapcsolatba kerülni”
JACQUES LE RIDER  kiemelte, hogy” Salomé szerint a nárcizmus kreatív viszonyt létesít ember és tárgy valamint tárgy és a realitás között. Nárcisszus tükörképe a szenvedés és halál története, és az önmegismerésé is.  A fájdalom árán ismeri meg magát. Hiszen a jóslat így hangzott eredetileg: Nárcisszus akkor lesz hosszú életű, ha nem ismeri meg önmagát”. 

(„Talán az emberi lények is hosszú életűek lennének, ha ’örökre a tudattalanban’ maradnának? Tudjuk, hogy amint a tudat létrejön, beindul vele az önreflexió, a visszafelé ható idő és a destrukciós halál ösztön is.”)

PINTÉR FERENC: A nárcizmus,  patológiássá fajult állapota a  narcisztikus személyiségzavar,  mely jellegzetes   formában nyilvánul meg. A   személyiségek  látszólag "teljesen normálisak", a társadalomba sikeresen beilleszkedő emberek, nemritkán   tehetség vagy valamilyen kivételes képesség birtokosai.   Az hogy az illető túlzottan szereti önmagát, saját személyének irreális fontosságot és presztízst tulajdonít, helyzetét, problémáit és tetteit indokolatlanul különlegesnek, kivételesnek látja, és a legtapintatosabban kifejezett ellenvéleményre is a sértett nagyság fájdalmas gőgjével reagál, inkább csak a felszín. A normalitás és a kóros magatartás között nehéz egyértelmű határvonalat húzni.
 Jelen társadalmunk, melegágya az ilyen emberi beállítódásnak
Közhely, hogy a korszerű életvitel, a személytelen kommunikáció térhódításával, a minden téren érvényesülő igen erős versennyel, a valódi - családi, vallási vagy egyéb - kisközösségek széthullásával jócskán megerősödik a narcizmus patológiássá fajulása.”

„A nárcizmus mint jelenség, nemcsak az egyén, hanem a csoport szintjén is teret nyerhet. Közösségi lecsapódásai: a rasszizmus, a szexizmus, a nacionalizmus, de tágabban akár valamely vallási vagy politikai csoporthoz való sajátos odatartozás is”

A KREATIVITÁSRÓL.

A kreativitás  (alkotókészség) definíciója:  a személyiségtulajdonságok, gondolati- és gyakorlati-cselekvéses képességek sajátos összerendezettsége a személyiségen belül, ami lehetővé tesz valamilyen szintű alkotást, és még a viselkedésben  is megnyilvánul.

MUFICS ISTVÁN : „A kreativitásnak annyiféle meghatározása létezik ahány szerző foglalkozott már a témával. A mai köznyelvben azt gondolják kreatív embernek, aki valamilyen különleges, extrém dolgot alkot, s legtöbbször ezeket a tulajdonságokat a szobrászoknak, festőknek, zenészeknek tulajdonítják. Annyiféle kreativitás van, ahány féle emberi tevékenység, és olyan sok szempontból vizsgálható, ahány féle szempontja van az emberi természetnek (fizikai, pszichés, intellektuális, szociális, érzelmi stb.
A kreativitás minden életkorban és minden kultúrában jelen van.”

VIGOTSZKIJ így ír:  Alkotás nemcsak ott van jelen, ahol az ember nagy történelmi jelentőségű műveket teremt, hanem mindenütt, ahol az ember elképzel, kombinál, változtat, valami újat teremt, bármilyen szegényesnek is tűnjék az a zsenik alkotásához képest.
Az alkotó megnyilvánulásnak lényegi jellemzője az, hogy a társadalom irányába hat.
A kreatív ember általában jobban észreveszi a problémákat, s megkísérli megoldani azokat.
Ez a szokványossal, a rutinnal ellentétes dolog, ellentétes tevékenység, és így előfordul, hogy szembekerül kényelmesebb környezetével”

MASLOW A.H. így ír: „ A kreativitás legfőbb indítéka az önmegvalósítás motívuma.
A kreatív személyt erős belső késztetés indítja arra, hogy a személyiségét kreatívan kibontakoztassa.”
BARRON  vizsgálati eredményei szerint :” A kreatív személyeket magas fokú tudásvágy, kíváncsiság, megismerési  késztetés, valamint nagyfokú autonómia, magas én-erő, önbizalom jellemez.. Széles körű érdeklődés, fogékonyság, absztrakt gondolkodás, intellektuális aktivitás a sajátjuk.   Az interperszonális kapcsolatokban tárgyilagosak, nonkonformisták

GUILFORD, J.P.  A  kreatív személy tulajdonságait elsősorban az intellektuális képességekkel hozza összefüggésbe.  „A  kreatív attitűd egyik fő jellemzője a megszokottól való elszakadás igénye, a változásra, az újszerűségre való törekvés. Alapvető motívumuk pedig a kutató-kísérletező hajlam. A normák, szabályok, konvenciók a kommunikáció lehetőségeit, a megismerést és reagálást szabályozzák, sőt, korlátozzák”

JOY PAUL GUILFORD:  Kreativitáshoz ,az intellektus  természetét a szerteágazó képességek leírásával jellemezte, melyek a következők:
 - Könnyedség (A szellemi termékenység könnyedsége, gyorsasága, mennyisége)
 - Rugalmasság ( A szellemi mozgékonyság képessége ez, a változó igényekhez való
   hajlékony  alkalmazkodás, ami lehet spontán is, lehet adaptív is)
 - Eredetiség:  (A váratlan, a szokatlan, újszerű kedvelése.  Szellemesség, találó jelleg,
   ritkaság, asszociációs távolság a mutatói.)
 - Újrafogalmazás (A szellemi struktúrák átszervezése, átértelmezése, átértékelése,
   átalakítása, vagy legalább felülvizsgálata.)
 - Problémaérzékenység (A probléma észrevevése, megértése, megoldás-igénye, vállalása)
 - Kidolgozottság

HOGYAN FÜGG ÖSSZE AZ EGÉSZSÉGES EGYÉNI NÁRCIZMUS
 ÉS A KREATIVITÁS?
 

Fentiek figyelembevételével és összehasonlításából egyértelműen kitűnik, hogy jelen korunkban az egyén boldogulásának, kibontakozásának egyik alapvető szükségessége az  egészséges nárcizmus, jellemzői:   

-       a magas fokú önbizalom,
-        az erő birtoklásának vágya,
-        elvek, tervek követésének szilárdsága,
-        nagyfokú önbecsülés-

 
melyek a  kreativitást  jellemző  személyiségjegyek :
-       megismerési vágy, kíváncsiság, érdeklődés,
-       függetlenség a gondolkodásban, vélekedésben,  
-       az önmegvalósítás szándéka, önkifejezési akarat
-       pozitív én-kép, magabiztosság
-       a személyiség szabadsága, a korlátozások elleni védekezés
-       a környezet tökéletesítésre, konstruktív megváltoztatására való törekvés
-       a korlátozások, kötöttségek, szabályok nehezen tűrése, illetve ha ezeknek értelmét nem látja, lázad, tiltakozik ellenük
-       non-konformitás nélkül nem létezhetnek.